I Konferencja Profilaktyczna: Dzielimy się wiedzą.

              W dniu 14 lutego 2025 roku w budynku Muzeum Kultury Wilamowskiej w Wilamowicach odbyła się I Konferencja Profilaktyczna: Dzielimy się wiedzą. Spotkanie zainicjowali członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Wilamowicach. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Wilamowice przy udziale Fundacji YAQ - Projekt Pracownia Rozwoju Społecznego. Patronat nad konferencją objął Starosta Bielski - Andrzej Płonka. Zaproszenie do udziału w spotkaniu skierowano m.in. do pracowników oświaty, nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników pomocy społecznej, wydziałów zdrowia z okolicznych miast i gmin.

              Konferencję otworzył Burmistrz Wilamowic Kazimierz Cebrat wraz z pełnomocnikiem ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – Justyną Hetnał.

              Włodarz Gminy Wilamowice podkreślił znaczenie wydarzenia w kontekście działań profilaktycznych na rzecz dbania o zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych oraz zaprosił do podzielenia się wiedzą i praktykami w tej dziedzinie realizowanymi w Gminie Wilamowice.

Prelegenci poruszyli następujące tematy:

  1. Dzieci i młodzież w pocovidowej rzeczywistości wirtualnej – zagrożenia i przeciwdziałanie (Piotr Rychły - specjalista z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i profilaktyki uzależnień Centrum Doradczo – Szkoleniowego Auxilium w Czechowicach-Dziedzicach);
  2. Zadbaj o siebie – dorosły w sieci wsparcia. Wnioski oraz rekomendacje dla profilaktyki w sytuacji obniżonej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży  (Leszek Szawiński - pedagog, profilaktyk, konsultant ds. uzależnień; autor programów profilaktycznych oraz szkoleń dla rodziców i nauczycieli; prezes fundacji YAQ Projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego);
  3. Pedagogika Sensu i logoterapia – wykład mistrzowski dotyczący myśli Victora Frankla (Tomasz Gubała - profilaktyk, logoterapeuta; współzałożyciel Krakowskiego Instytutu Logoterapii);
  4. Dobrostan i sens życia w rozwoju człowieka (Krystyna Pietraszko-Skalny - psycholog, pedagog, socjoterapeuta, Członek Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przy MRPiPS, Certyfikowany psychoterapeuta uzależnień, terapeuta dialogu motywującego, Certyfikowany Superwizor w pomocy społecznej, coach).

              Uczestnicy mieli okazję wysłuchać serii prelekcji poruszających aktualne zagadnienia związane z wyzwaniami, przed jakimi stoją dzieci, młodzież oraz dorośli (rodzice, opiekunowie, nauczyciele, pracownicy socjalni) w dzisiejszych czasach.

              Organizatorzy podkreślili, że była to pierwsza tego typu inicjatywa i wyrazili chęć kontynuacji takich spotkań w przyszłości aby, na lokalnym gruncie, w gronie eksperckim, poruszać różnorodne tematy związane z profilaktyką i wsparciem społeczności, mając na celu dalszą integrację środowisk oświatowych i pomocowych oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

L.S. & J.H.